Category: KULTURE

1 13 14 15 16 150 / 157 POSTS

Pse 19 Gushti është caktuar ‘Dita Botërore e Fotografisë’

Data 19 Gusht është kthyer në Ditën Botërore të Fotografisë. Ajo vjen nga shpikja e proçesit të daguerreotipisë, një proces fotografik i zhvilluar nga ...

Kadri Veseli ‘konkurron’ në Librin e Rekordeve – Guinness

Nëse do të kishte konkurrim për librin Ginis në lidhje me përdorimin e shpeshtë të një fjalie nga politikanët, kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe njëh ...

Fjala e Skënderbeut përballë princave para vdekjes

Aurenc Bebja, Francë Fjalimi i më poshtëm është marrë nga libri i autorit Stephan Zannovich, me titullin “Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire”. ...

DokuFest nis të premten, temë qendrore ka korrupsionin

Në një konferencë për media të mbajtur në Prishtinë, është prezantuar programi i plotë i edicionit të 15-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokume ...
Filmat që duhet t’i shihni gjatë verës! (Video)

Filmat që duhet t’i shihni gjatë verës! (Video)

Për të gjithë adhuruesit e filmit, revista 'Elle' ka publikuar një listë me tre filma, të cilët nuk duhet t'i lëshoni pa i parë. Vera është sezoni ...

Digjitalizohen 4 revista historike

Biblioteka Digjitale pasurohet me tituj të rinj nga historiku i shtypit shqiptar. Bëhet fjalë për revistat 'Minerva', 'Përpjekja shqiptare', 'Agimi', ...

Gjilani kryeqytet kulturor i shqiptarëve thotë Haziri

Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, në kuadër të Muajit të Mërgimtarëve, mbrëmë është dhënë premiera e shfaqjes 'Vdekja aksidentale e ...
Tenori nga Kosova, fitues i çmimit të tretë në garën botërore të operës (Foto)

Tenori nga Kosova, fitues i çmimit të tretë në garën botërore të operës (Foto)

Në mesin e shumë pjesëmarrësve nga e gjithë bota, tenori Ramë Lahaj, pasi kaloi deri në fazën finale të garës 'Operalia', arriti të fitoj çmimin e tre ...

70 mijë euro përkrahje për Teatrin e Gjilanit

Komiteti për Kulturë, Rini e Sport, i ka dhënë sot mbështetje kërkesës së Njësisë për Kulturë, Rini e Sport për ndarjen e një shumë prej 70 mijë euros ...
Qendra për art bashkëkohor, ‘Varg e Vi’, viziton zonat rurale të Gjilanit (Foto)

Qendra për art bashkëkohor, ‘Varg e Vi’, viziton zonat rurale të Gjilanit (Foto)

“VIZITA NË GJILAN” - (Diversitet i formave artistike), është një projekt i prodhuar nga qendra për art bashkëkohor “Varg e Vi” dhe “Teatri i Gilanit”. ...
1 13 14 15 16 150 / 157 POSTS