Category: KULTURE

1 14 15 16157 / 157 POSTS

Producentët: Mos e votoni projektligjin për Kinematografi!

Shoqata e Producentëve të Kosovës iu ka bërë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës të mos votojnë Projektligjin për Kinematografi, i cili është dë ...

500 studentë të UP-së, praktikantë në Ministrinë e Kulturës

Rektori i Universitetit të Prishtinës 'Hasan Prishtina', Marian Dema ka pritur në takim ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Kujtim Shala, me të ...

Në Stubëll fillon renovimi i shkollës së parë shqipe

Në Stubëll të Vitisë kanë filluar punimet në restaurimin e objektit të shkollës së parë shqipe në Kosovë. Me këtë rast kryetari i Komunës së Vitisë ...
‘M’fal’ filmi i Besim Ugzmajlit – që flet për dramë familjare (Foto)

‘M’fal’ filmi i Besim Ugzmajlit – që flet për dramë familjare (Foto)

'M'fal' do të jetë filmi më i ri i metrazhit të shkurtër që vjen me skenar dhe regji të Besim Ugzmajlit. Filmi trajton temën e një drame familjare, ...
Amerikanët e vërtetë! (Foto)

Amerikanët e vërtetë! (Foto)

Amerikanët e vërtetë e ka titulluar setin e tij fotografik Edward S. Curtis. Ato janë punuar gati 110 vjet më parë (1890-1900) dhe publikuar në një ...

Dokufest thirrje për vullnetarë

Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Shkurtër dhe Dokumentar, DokuFest, ka hapur thirrjen për të interesuarit që duan të jenë vullnetarë të këtij fest ...

Margaret Atwood rrëmben çmimin ‘PEN’

Shkrimtarja kanadeze Margaret Atwood ka fituar çmimin letrar që e ndan PEN Qendra në Amerikë. Atwood, një prej shkrimtareve më në zë aktualisht, th ...
1 14 15 16157 / 157 POSTS