Category: KULTURE

1 12 13 14 15 16 140 / 157 POSTS

Filmi për akuzat e Dick Martit, shfaqet edhe në Kosovë (Video)

Pas paraqitjes së suksesshme në një festival në New York, filmi 'Instanbul Connection' pritet që të vijë edhe në Prishtinë për premierën e tij zyrtare ...
Po xhirohet filmi ‘Gjumë dhe Dashuri’ (Foto)

Po xhirohet filmi ‘Gjumë dhe Dashuri’ (Foto)

Me skenar e regji nga Arsim Haliti, filmi 'Gjumë dhe Dashuri' ka filluar xhirimet me 1 tetor dhe do të vazhdojnë deri më 17 tetor. Me skenar edhe ...
Shqiptari në New York në vitin 1910 me veshje kombëtare (Foto)

Shqiptari në New York në vitin 1910 me veshje kombëtare (Foto)

Këtu është vetëm një pjesë e vogël e 12 milion njerëzve, burra, gra dhe fëmijë që mbërritën në Ishullin Ellis, New York midis 1892 dhe 1954 për të ni ...
Përkujtimi që Mitrovica i bëri Muharrem Qenës (Foto & Video)

Përkujtimi që Mitrovica i bëri Muharrem Qenës (Foto & Video)

Fotografia e Muharrem Qenës, jo shpesh e parë në kujtimin ndaj tij, u shfaq mbrëmë në Muzeun e Qytetit të Mitrovicës i cili organizoi një mbrëmje për ...
Fotografi e rrallë e Azem Galicës në vitin 1915 (Foto)

Fotografi e rrallë e Azem Galicës në vitin 1915 (Foto)

Një fotografi e rrallë e Azem Galicës është shfaqur së fundi, e cila e shpërfaq heroin kombëtar në rininë e tij. Ai qëndron mbi kalë të shalës, par ...

Ajka e aktorëve shqiptarë në filmin spanjoll për vitin 1997

Nga terrori komunist te ngjarjet e vitit 1997, nga internimet dhe dhimbjet dhe hija(mentaliteti) e Hoxhës në Shqipëri! 'Flijimi i Enver Simakit' ose ' ...

Ekspozitë dedikuar Nënës Terezë para shenjtërimit

Një ekspozitë me piktura të Nënës Terezë është hapur të premten në Katedralen që mban emrin e saj në Prishtinë, në kuadër të shënimit të Shenjtërimit ...

As Ministria e Kulturës nuk e kujton Faruk Begollin!

'Krejt çka kam ba, unë e kam ba pa mendue, pa naj plan paraprak. Edhe, krejt jeta jeme asht qashtu, pa plan. E kam ditë nji parim n'jetë, e ai asht: f ...

Rolin e Elvis Preslyt do ta luaj Dritan Kastrati

Dritan Kastrati, nën regjinë e Fatmir Koçit do të jetë protagonisti kryesor në filmin më të ri të regjisorit Koçi 'Elvisi kthehet në shtëpi'. Drita ...
Dasmat ‘shqiptare’ si dasmat e indianëve! (Video)

Dasmat ‘shqiptare’ si dasmat e indianëve! (Video)

Është për të të ardhur keq që ndikimi i serialeve indiane në televizionet tona, po ka efekt mjaft të madh. Zakonisht dasmat shqiptare bëheshin me s ...
1 12 13 14 15 16 140 / 157 POSTS