Një pjesë e ushtrisë jashtë komandës – tentim për grushtshtet në Turqi

Kryeministri turk, Binali Yildirim, thotë se një pjesë e ushtrisë po tenton një grusht shteti në Turqi. Deklarata e tij është bërë pas raportimeve

Kryeministri turk, Binali Yildirim, thotë se një pjesë e ushtrisë po tenton një grusht shteti në Turqi.

Deklarata e tij është bërë pas raportimeve se avionë luftarakë dhe helikopterë kanë fluturuar shumë ulët mbi Ankara dhe Stamboll.

Një helikopter ushtrie raportohet të ketë hapur zjarr në një lagje të Ankarasë, aty ku ndodhet edhe selia e Shërbimeve Sekrete Turke.

Sipas Yildirim, forcat e sigurisë së Turqisë janë duke bërë gjithçka nevojitet për të zgjidhur situatën.

Të shtëna janë raportuar edhe në kryeqytetin turk, Ankara, ku janë parë gjithashtu avionë dhe helikopterë ushtarakë nëpër qiell.

Sipas raportimeve në ‘Twitter’, autoritetet kanë mbyllur dy urat e Bosforit në Stamboll, mbi të cilat janë parë të fluturojnë avionët luftarakë.

Arsyeja se përse Forcat Ajrore të Turqisë janë ngritur në veprim mbrëmjen e kësaj të premteje mbeten ende të paqarta.

Por mësohet se rrjetet sociale ‘Facebook’ dhe ‘Twitter’ janë bllokuar në Ankara gjatë së premtes, siç raporton ‘Ria Novosti’.

Sipas medieve lokale, i gjithë personeli i sigurisë është thirrur urgjentisht në detyrë.

COMMENTS