Ky është moti për 5 ditët e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës gjatë kësaj jave parashikon mot të vranët dhe reshje shiu. Vranësirat do të jenë gjithnjë në zhvillim, duke

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës gjatë kësaj jave parashikon mot të vranët dhe reshje shiu.

Vranësirat do të jenë gjithnjë në zhvillim, duke krijuar kushte për vranësira konvektive të cilat nëpër disa vende, ditën e martë do të përcjellën me shkarkime elektrike.

‘Vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave relativisht të ftohta dhe të lagështa të ajrit. Në këto kushte tri ditët e para të javës do të karakterizohen me mot kryesisht të vranët dhe me reshje shiu… Vlera minimale e temperaturës do të lëvizë ndërmjet 3-7 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 9- 16 gradë Celsius’, thuhet në njoftim.

Shtypja atmosferike do të jetë labile me ulje dhe ngritje rreth vlerave të normales. Do të fryjë erë nga verilindja dhe veriperëndimi me shpejtësi 1-8 m/s.

Pas ditës së premte do të ketë kushte tjera meteorologjike, duke bërë që temperaturat maksimale të rriten rreth 18-19 gradë Celsius.

COMMENTS