Category: KULTURE

1 3 4 5 6 7 16 50 / 157 POSTS

‘Ushtari i panjohur’ mori çmim në festivalin ndërkombëtar të filmit

Filmi finlandez 'Ushtari I panjohur' mori çmim në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit, që është mbajtur në Irlandë. Filmi regjisorit Aku Louhimies p ...
Shtëpia e Flamurit nesër hap dyert për herë të parë

Shtëpia e Flamurit nesër hap dyert për herë të parë

'Ministria e Kulturës e mbajti premtimin' Shtëpia e Flamurit në Korçë është gati për t’u hapur ditën e nesërme. Madje ajo do të promovohet s ...

Partitë politike në Maqedoni urojnë ditën e Alfabetit Shqip

Partitë politike në Maqedoni me rastin e 22 nëntorit, Ditës së Alfabetit Shqip kanë uruar qytetarët për këtë ditë të madhe, duke bërë thirrje që të ru ...
Shkupi nderon Faik Konicën me pullë postare (Foto)

Shkupi nderon Faik Konicën me pullë postare (Foto)

Në prag të Kongresit të Manastirit, Shkupi promovoi pullë postare me figurën e Faik Konicës. 75 vite nga vdekja e këtij personaliteti shqiptar, në t ...

Bujar Nishani nderohet me titullin ‘Personalitet i Shquar i Labërisë’

Shoqata Kulturore Atdhetare Arbëria nderoi me titullin 'Personalitet i Shquar i Labërisë' ish-Presidentin e Republikës, Bujar Nishani. Një nga tipa ...
Kjo shqiptare është gruaja më e bukur në botë (Foto)

Kjo shqiptare është gruaja më e bukur në botë (Foto)

Dinastia e shqiptarëve në Egjipt ka qenë një nga dinastitë më të shquara të botës moderne. Historinë e kësaj dinastie këtë rast kemi zgjedhur ta ...

Publikohet traileri i filmit ‘Martesa’ i regjisores Blerta Zeqiri (Video)

Filmi artistik i metrazhit të gjatë 'Martesa' me regji të Blerta Zeqirit tashmë ka publikuar trailerin zyrtar. Në këtë film që shtjellohet dashuria ...

Ministria e Kulturës nderon me çmime Hysajn dhe Kajtazin

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit i ka ndarë çmimin kombëtar për vepër jetësore regjisorit Fadil Hysaj, ndërkaq çmimi vjetor për shfaqjen më të ...
1 3 4 5 6 7 16 50 / 157 POSTS