VIP-at që vuajnë nga sëmundjet mentale

Ndoshta mund të duket e quditshme, por shume yje të njohur botërorë vuajnë nga sëmundjet mentale. Kur Kristen Bell ishte 18 vjeçe, nëna e saj ia shpj

Ndoshta mund të duket e quditshme, por shume yje të njohur botërorë vuajnë nga sëmundjet mentale.
Kur Kristen Bell ishte 18 vjeçe, nëna e saj ia shpjegoi se ajo vuante nga depresioni dhe në një emision televiziv, ajo e pranon këtë gjë.

Ajo tregon se menjëherë kishte filluar të mjekohej, ndërsa tani edhe pse është 35 vjeçe, kohë pas kohe, akoma ka ndonjë fazë të çrregullt në momentet kur ajo mendon se njerëzit më nuk e pëlqejnë atë, momente këto të të cilat mundohet t’i tejkaloj si një grip.

‘Unë mund të flas vetëm nga përvoja ime personale, dhe unë do të thoja se depresioni kam përjetuar ndjehet si një ndryshim kimik, kur kjo gjendje vjen mbi mua, ndihem njejtë sikur të më vie ndonjë grip.

Sarah Silverman

Sarah Silverman

‘Ju e dini, duke hyrë në rehabilitimin në kohën kur isha në Disney Channel, ishte një lajm tejet i zmadhuar, isha në qendër të vëmendjes, dhe shfrytëzova këtë situatë rreth meje për të ndihmuar të tjerët’.

Demi Lovato vuante nga çrregullimin bipolar dhe çrregullime të ushqimit

Demi Lovato

‘Ka shumë keqkuptime, unë e di se ka shumë njerëz të cilët mendojnë se kjo nuk është e vërtetë, se kjo është diçka që krijohet në mendjet e tyre dhe nuk e marrin seriozisht këtë gje dhe ky fakt është me të vërtetë i dhimbshëm e i frikshëm poashtu, sepse gratë me këto probleme kanë nevojë për shumë mbështetje’.

Hayden Panettiere vuan nga depresioni pas lindjes.

‘Në mes të moshës 15 dhe 20, ajo ishte me të vërtetë intensive. Unë kam qenë vazhdimisht në ankth. Në qoftë se unë nuk e di se si diçka do të kthehet, do të bëhem shumë keq, mbyllem në një mënyrë që ka me të vërtetë efekte të mëdha negative’.

Kristen Stewart vuan nga ankthi

Kristen Stewart

‘Herën e parë kam pasur një sulm paniku isha ulur në shtëpinë e mikut tim, dhe mendova se shtëpia ishte djegur. E thirra nënën time dhe ajo më çoi në shtëpi, dhe për tre vitet e ardhshme ankthi thjesht nuk ndalej.

Shkova për disa ditë tek një infermiere dhe vetëm shtrydhja duart e mia duke e kërkuar nënën time të më thoshte se ajo ishte mirë dhe se askush nuk do të vdiste dhe asgjë nuk do të ndryshojë…

Lena Dunham
Lena Dunham

‘Mes të njëzetave, rrethanat e jetës ishin të varfër dhe unë me të vërtetë rash në depresion. Ajo që më bëri të shkojnë për ndihmë ndoshta ishte vajza ime. Une mendova se nuk ishte e drejtë që ajo të rritej me mua në këtë shtet’.

JK Rowling

JK Rowling

JK Rowling kishte treguar se nga depresioni i madh i kishin ardhur mendime të bënte vetëvrasje.

COMMENTS