10 vendet më të kushtueshme në botë për jetesë (Foto)

Firma konsulente e investimeve 'Mercer' ka renditur qytetet më të shtrenjta të botës për të jetuar, si pjesë e kostos së saj vjetor të Anketës së Gjal

Firma konsulente e investimeve ‘Mercer’ ka renditur qytetet më të shtrenjta të botës për të jetuar, si pjesë e kostos së saj vjetor të Anketës së Gjallë. Sipas raportimit të ‘Business Insider’, në kundërshtim me supozimin se qytetet perëndimore janë të kushtueshme, Azia Juglindore dhe Afrika janë pjesë e 10 vendeve më të shtrenjta, duke vazhduar trendin e tregjeve në zhvillim të përshtatur për investime.

Luhatjet e monedhës janë marrë në konsideratë, si dhe inflacioni i mallrave themelore – sidomos çmimi i blerjes dhe marrja me qera e pronës lokale.

Pekin – Pekini është i njohur për ajrin e ndotur, që ndonjëherë bëhet shumë i rrezikshëm por kjo nuk duket se e ka bërë atë që të jetë më e lirë.
Pekin

N’Djamena, Çad – Kryeqyteti i vendit të Afrikës së Veriut qendrore, N’Djamena shërben si një qendër e madhe e ushqimit dhe tregut për rajonin.

Gjenevë – Mund të jetë vendi më i shtrenjtë, por jeta në Zvicër sigurt që është shumë e kushtueshme. Ashtu si shumë qendra të financave globale, Gjeneva është e kushtueshme, por monedha në rënie ka kompensuar disi koston e saj të jetesës për emigrantët.
gjeneva

Shangai – Shangai është qyteti më i populluar i Kinës, me mbi 24 milionë banorë. Si qytetet e tjera në vend, monedhë është në rënie, por ardhurit e rinj ende do të duhet për të sjellin shumë të holla.
Shangai

Kinshasa, DR Congo – Një tjetër qytet ju nuk mund të keni dëgjuar, Kinshasa faktisht është masiv, me më shumë se 13 milionë banorë. Ajo ka kërcyer me shtatë vende në listë që nga viti i kaluar, pjesërisht për shkak të përpjekjeve të përbashkëta të investimeve kineze.
Kinshasa

Tokio – Jo, kjo nuk është Kulla Eifel por Kulla e Tokios, që ndodhet në zemër të qytetit të madh. Tokio kërceu gjashtë vende nga viti në të forcimit, por Japonia ka qenë gjithmonë tejet e shtrenjtë për vizitorët siç ajo është.
Tokio

Singapor – Singapori është i njohur si shpërndarës i transportit dhe rregullave të rrepta. Banka Botërore e quajti atë si ‘vendi më i lehtë për të bërë biznes’, e cila është arsyeja pse kompanitë e gjithë botës shkojnë në brigjet e saj.
Singapori

Zürich – Qyteti më i shtrenjtë në Evropë, është një qendër globale për sistemin bankar dhe ka një cilësi më të mirë të indekseve të jetës në botë.
Zurich

Luanda, Angola – qyteti më i shtrenjtë i Afrikës për të jetuar është Luanda, që shtrihet në bregun perëndimor të kontinentit dhe në fakt është një nga vendet me popullatën më të vogël në këtë klasifikim me rreth 6 milion banorë.
Luanda, Angola

Hong Kong – Qyteti më i shtrenjtë në botë, në të cilën mund të jetosh. Hong Kongu mban një shkallë të pavarësisë, ndërsa ende ka ndarje besnikëri ndaj Kinës. Kjo është një qendër financiare e mëdha, që në sajë të praktikave jashtëzakonisht të tregut të lirë, e ka bërë edhe qytetin më të vizituar në botë.
Hong Kong

COMMENTS