Supë me bizele e kungulleshka

Përbërësit: 25 gr margarin ½ lugë spec djegës 1 thelpinj hudhre 275 gr kungulleshka jeshile 100 gr borzilok 100 gr miser 1 patate 1 lugë leng

Përbërësit:
25 gr margarin
½ lugë spec djegës
1 thelpinj hudhre
275 gr kungulleshka jeshile
100 gr borzilok
100 gr miser
1 patate
1 lugë leng pule
kripë
Biber i zi
kos
qepë

Përgatitja:
Në tenxhere shkrijmë margarinën dhe më pas shtojmë specin djegës dhe hudhrat.

E ngrohim për disa sekonda derisa të ndiejmë erën e vajit.

Shtojmë kungulleshkat e prera në formë kubike, bizelet, misrin dhe patatet, më pas tenxherën e mbulojmë me pak dhe e lëm të ziejë në nxehtësi mesatare për 10 minuta.

Më pas shtojmë lëngun e pulës, kripën, biberin e zi. E lëmë të ziejë me ngadalë rreth 20 minuta derisa përimet të zbuten plotësisht.

Presim derisa të bëhet si pure dhe më pas e hedhim nëpër pjata.

Së fundmi ia shtojmë pak kosin secilës pjatë dhe nga sipër hedhim qepën e njomë të grirë hollë.

Ju bëftë mirë!

COMMENTS