Sallatë italiane prej bukës

Përbërësit: 450 gr. bukë (e copëtuar me dorë në përmasa të trasha që përshtaten me tosterin) 1 thelpi hudhër (i qëruar dhe i përgjysmuar) 1/2

Përbërësit:

450 gr. bukë (e copëtuar me dorë në përmasa të trasha që përshtaten me tosterin)

1 thelpi hudhër (i qëruar dhe i përgjysmuar)

1/2 filxhan domate (të thara në diell, të paketuara në vaj)

2 domate (mesatare, pa fara dhe të copëtuara)

1/4 filxhan qepë e kuqe (të prera hollë)

1/4 filxhan vaj ulliri (ekstra i virgjër)

2 lugë gjelle lëng limoni (i shtrydhur, i freskët)

1/2 lugë çaji kripë (e papërpunuar)

1 lugë çaji piper i zi (i vrazhdë)

1/4 filxhan majdanoz (i copëtuar)

2 lugë gjelle majdanoz

Përgatitja

Përdorni një toster për të thekur fetat e bukës. Ndërsa tosteri është ende i ngrohtë, fërkoni të dy anët e çdo fete me anën e prerë të hudhrës.

Vendoseni tosterin mënjanë të ftohet. Fërkoni me anën e prerë të hudhrës të gjithë brendësinë e një tasi të madh. Hidhni pjesën e fundit të hudhrës.

Prisni imët domatet e thara në diell. Grini domatet e thara me vajin e të tyre në dërrasë gatimi dhe hidhini në tas.

Shtoni përbërësit e mbetur, me përjashtim të pak majdanozi që do të ruhet për garniturë. Trazojini që të përzihen mirë.

Përdorni një thikë buke për të prerë tostën në kube prej 3 cm. Shtoni tostën në tas. Përziejini të gjithë përbërësit për disa minuta, në mënyrë që domatet të shypen në bukë, që ajo të thithë të gjitha shijet. Shijojeni.

Shtoni pak më shumë kripë dhe piper nëse dëshiruar. Zbukurojeni me majdanozin e mbetur dhe shërbejeni.

COMMENTS