Kafjall ideal për agjërim në ujë: Pulendër kreshmore me oriz dhe qumësht

Përbërësit: 6 lugë drithëra tërshëre, 500 ml qumësht orizi, 3 banane të pjekura, 100 g arra të bluar dhe të grira, 2 lugë sheqer, 2 lugë

Përbërësit:

6 lugë drithëra tërshëre,
500 ml qumësht orizi,
3 banane të pjekura,
100 g arra të bluar dhe të grira,
2 lugë sheqer,
2 lugë mjaltë,
1 lugë e vogël kanellë.

Përgatitja:

Në pjatë shtypni me pirun dy banane.

Në një tenxhere të vogël ngrohni qumështin e orizit, shtoni drithërat e tërshërës dhe sheqerin dhe zini në temperaturë mesatare 2 – 3 minuta.

Pastaj përzieni arrat dhe bananet, përzieni dhe zini edhe 2-3 minuta derisa përbërja të bëhet e qullët.

Hiqeni nga shporeti, prisni që të ftohet pak, pastaj përzieni mjaltin dhe kanellën, ndani në dy porcione, shtoni rrathët e prerë të bananes së mbetur.

COMMENTS