Gjermania thyen mallkimin (Foto)

Mund të quhet pa frikë ndeshja më e bukur e Kampionatit Europian. Tensioni ka qenë i pranishëm që në minutën e parë, gjatë kohës së rregullt, shte

Mund të quhet pa frikë ndeshja më e bukur e Kampionatit Europian.

Tensioni ka qenë i pranishëm që në minutën e parë, gjatë kohës së rregullt, shtesave dhe deri tek 11-metërshat, që zgjatën deri në 9 seri, por që në fund i dhanë fitoren Gjermanisë.

13576724_1173216352731209_892430160268739237_o

Kombëtarja e drejtuar nga Joachim Loew ka arritur të thyejë kështu ‘mallkimin’ që e ndiqte në ndeshjet me Italinë, që ishte kthyer dhe në ‘macen e zezë’ të gjermanëve. Sidoqoftë kanë qenë këta të fundit që kanë dominuar ndeshjen.

13603402_1173282122724632_9038004030959455772_o

Gjermania prishi më në fund mallkimin e saj në përballjet me Italinë, duke e eliminuar skuadrën e Contes në çerekfinalet e “Euro 2016”. Është pikërisht ky koncept që theksohet në median gjermane, entuziazmi i së cilës për këtë sukses është i madh.

13558849_1173244856061692_1156600430980687428_o

‘Heroi Hector prish mallkimin ndaj Italisë’, lexohet tek e përditshmja ‘Bild’, ndërsa ‘Suddeutche Zeitung’ publikon editorialin me titull ‘Kjo skuadër është më e mirë se çdo plan tjetër ndeshjeje. Gjermania është në gjysmëfinale. Ndaj Italisë u zhvillua një sfidë, që për fat të mirë kaloi pritshmëritë’.

‘Frankfurter Allgemaine” shkruan: Trajneri guxoi dhe fitoi, duke iu referuar zgjedhjeve të bëra nga Low në përballjen me Italinë.

Ndërsa ‘Kicker’ preferoi t’i dedikojë artikullin dyshes Neuer-Hector, heronjtë e skuadrës së Low. ‘Faleminderit Neuer dhe Hector, Gjermania në gjysmëfinale’.

‘Tuttosport’ shkruan: Faleminderit! Eliminim i tmerrshëm. Pas 9 penalltive, Italia mbetet jashtë Europianit, Gjermania në gjysmëfinale.

Te ‘Gazzetta dello Sport’ lexohet: Ngrini kokën! Një Itali e papërkulur i çoi kampionët e botës në serinë e gjuajtjeve të 11-metërshave. U eliminuam, por gjithçka nis këtu.

Fitorja e Gjermanisë ndaj Italisë u pasqyrua gjerësisht edhe në mediet e tjera europiane. ‘L’Equipe’ publikon: Kaq ishte, është Gjermania ajo që fiton.

Spanjollja ‘Marca’ shkruan: Gjermania ndryshon historinë, eliminoi Italinë për herë të parë, pas 18 penalltive të ekzekutuara.

Te ‘Dailymail’ lexohet: Gjermania mund më në fund Italinë; por u desh seria dramatike e 11 metërshave, ku Hector arriti të ruajë gjakftohtësinë.

COMMENTS