Fitness sallata

Përbërësit: 500 gr mish pule 1 sallate jeshile 1 rrepa të kuqe 200 gr bishtaja 3 rriska bukë 3 thelpinj hudhre 1 lugë mustardë 2 decilitra a

Përbërësit:

500 gr mish pule
1 sallate jeshile
1 rrepa të kuqe
200 gr bishtaja
3 rriska bukë
3 thelpinj hudhre
1 lugë mustardë
2 decilitra ajkë
150 gr djathë
50 gr miser
1 limon
1 decilitër qumësht
1 lugë mjalte
1 lugë gjalpë
5 lugë vaj vegjetal
erëza
kripë
Biber i zi

Përgatitja:

Mishi i pulës zihet në ujë me kripë, kullohet dhe prehet në katrorë, bishtatjat pastrohen prehen në shkopinj të vegjël dhe zihen në ujë me kripë.

Sallata e gjelbërt pritet në shirita, ndërsa rrepat e kuqë priten në rrahtë, riskat e bukës prehen në katrorka dhe bashkë me misrin fërgohen në gjalpë.

Në enë të veçantë bashkohen thelpinjtë e hudhrës të grirë, mustardën, lëngun e limonit, mjaltën, djathin, vajin vegjetal, ajkën dhe qumështin.

Të gjitha përzihen mirë, në një enë bashkohet mishi i pulës, buka e fërguar dhe mbi to derdhet përzierja e përgatitur, të gjitha përzihen ngadalë.

Ju bëftë mirë!

COMMENTS