Çorbë me pulë dhe misër

Përbërësit: 1 filxhan karrota të ngrira, të paketuara 1/2 qepë të prerë 2 lugë gjalpë 2 lugë miell 200-300 gr. misër me krem 1 katro

Përbërësit:

1 filxhan karrota të ngrira, të paketuara

1/2 qepë të prerë

2 lugë gjalpë

2 lugë miell

200-300 gr. misër me krem

1 katrorë për supë pule

2 kanaçe me copa pule

1 kanaçe speca të kuq të ëmbël

1/8 – 1/4 lugë çaji piper

Përgatitja:

Në një tenxhere të madhe gatuaji karotat dhe qepën në margarinë ose buter të nxehtë, për dy minuta. Shpërndaje miellin në këtë përzierje; ngadalë e derdh e qumështin brenda.

Shtoji edhe misrin, kockat e pulës për supë, pulën e pa kulluar, specat e kuq të ëmbël dhe piperin. Le të zihen këto së bashku deri sa të vlojnë dhe ule temperaturën.

Le të zihen për 3 minuta.

Shpërndaje në enë të thella, servoje më bukë të hollë të gjatë, nëse dëshironi.

COMMENTS