Çaj Pjeshke

Një pije e shijshme për t'u freskuar në ditët e nxehta. Komplet natyral dhe i përshtatshëm edhe për fëmijët. Përbërësit: 1 kg. pjeshka 2 p

Një pije e shijshme për t’u freskuar në ditët e nxehta. Komplet natyral dhe i përshtatshëm edhe për fëmijët.

Përbërësit:

1 kg. pjeshka

2 pako të vogla çaj jeshil ose i zi

1 limon

2 litra ujë

kuba akulli

gjethe mendre ose borziloku

fruta të tjera sipas dëshirës për dekorim

Pergatitja:

Prisni pjeshkët në feta dhe vendosini të ziejnë në ujë derisa shikoni që fillojnë të shpërbehen. Lërini mënjanë të ftohen plotësisht.

Ngrohni dhe 1 filxhan çaji me ujë dhe vendoseni në të 2 pakot e çajit që të lëshojnë aromën e tyre. Kur të jenë gati hiqni dhe lërini të ftohen plotësisht.

Tani kulloni lëngun e pjeshkëve dhe bashkojeni me çajin në një kane, shtoni disa feta limon akoma disa feta pjeshke dhe lëreni në frigorifer të ftohen mirë.

Në momentin e shërbimit servojeni me kuba akulli, fruta të tjera për dekorim dhe ndonjë flet mendre ose borziloku.

Caj Pjeshke foto

Caj pjeshke

COMMENTS