Bukë mëngjesi

Përbërësit : 2 gota qumësht 1 gotë vaj vegjeta 1 vezë 3 lugë të gjellës sheqer 1 lugë të gjellës kripë 1 lugë të gjellës jogurt 1 majë buke

Përbërësit :

2 gota qumësht
1 gotë vaj vegjeta
1 vezë
3 lugë të gjellës sheqer
1 lugë të gjellës kripë
1 lugë të gjellës jogurt
1 majë buke

Përmbi:

300 gr djathë
1 lugë të gjellës salcë domate
2 domate
1 qepë
1 gotë të çajit vaj vegjetal
1 lugë të gjellës koriandër (Voriandrum sativum)
1 lugtë të gjellës qimnon
2 lugë të gjellës susam

Përgaditja :

I përziejmë të gjithë përbërësit e brumit dhe e përfitojmë nje brumë të butë.
E lejmë në pritje rreth 1 orë për të ardhë brumi.
Pas ardhjes se brumit i përziejmë përbërësit qe do ti vendosim përmbi kulaçet.
I vendosim përmbi kulaçet dhe i vëmë në furrë për pjekje rreth 10 minuta.

COMMENTS