Biskota të çajit

Përbërësit: Për 30-40 biskota 150 gr. gjalpë 140 gr. sheqer pluhur gjysmë gote qumësht 1 lemon (vetëm lëvorja) 300 gr. miell 1 vezë (vetëm e v

Përbërësit: Për 30-40 biskota

150 gr. gjalpë
140 gr. sheqer pluhur
gjysmë gote qumësht
1 lemon (vetëm lëvorja)
300 gr. miell
1 vezë (vetëm e verdha)
çokollatë e shkrirë

Përgatitja:

Në një enë vendosim një zjarr gjalpin dhe e shkrijmë, pastaj shtojmë sheqer pluhurin, qumështin dhe lëvoren e grirë të lemonit, masën e përziejm dhe e lëmë pak të ngrohet, pastaj e largojmë nga zjarri dhe shtojmë 300 gr. miell. Brumin e vendosim në tavolinë e përmillim pak dhe e ngjeshim, pastaj e shtrijmë në formë të petëve jo shumë të holla dhe me anë të gotës e prejmë ni forma rrethore dhe i vendosim në tavë për pjekje të cilën paraprakisht e lyejmë dhe e përmillim pak. Pastaj i fusim në furrë në 180 gradë për 20 minuta, pas pjekjes nga njëra anë i lyejmë me çokollatën e shkrirë.

COMMENTS