Bajadera të bardha me kokos: Pa pjekje, gatuhen për 10 minuta!

Përbërësit: 300 g sheqer 200 ml ujë 250 g margarinë 300 g keks 100 g kokos Glazura: 100 g çokollatë të bardhë 3 lugë vaj Përgatitja: S

Përbërësit:
300 g sheqer
200 ml ujë
250 g margarinë
300 g keks
100 g kokos

Glazura:
100 g çokollatë të bardhë
3 lugë vaj

Përgatitja:

Sheqerin dhe ujin qiteni në tenxhere dhe kur të vlojë zieni edhe 3–4 minuta.

Shtoni margarinën dhe përzieni derisa të shkrihet.

Pastaj shtoni keksin e bluar dhe kokosin dhe të gjitha përzieni mirë.

Përbërjen qiteni në enë të mbështjellë me folie dhe lëreni të forcohet.

Nga gjysma e kësaj përbërjeje mund të bëni toptha dhe t’i rrokullisni në keksin e bluar.

Shkrini në avull çokollatën me vaj dhe qitjani bajaderës, kur të forcohet priteni në shtangla (shufra).

Bajaderës mund t’i hidhni edhe përbërjen e bardhë të gatuar nga sheqeri pluhur me pak ujë.

COMMENTS