Vuan nga sëmundja e HIV-AIDS, shpallet Miss

Vuan nga sëmundja e HIV-AIDS, shpallet Miss

Gjyste Vulaj feston ditëlindjen e ’18-të’ (Foto & Video)
Mariah Carey i ka dhënë pagë mujore të dashurit që t’i blejë dhurata

Horcelie Sinda wa Mbongo është shpallur Miss Congo Uk 2017, kompeticion i cili kishte për synim të jepte çmimin e madh në nder të afrikanëve që vuajnë nga HIV.

Horcelie është nga Republika Demokratike e Kongos dhe ishte vetëm 11 vjeç kur zbuloi se kishte lindur me HIV pozitiv. ‘Jam e lumtur që kam fituar të paktën diçka në jetën time. Historia ime ka prekur zemrat e njerëzve dhe kjo është dicka shumë e rëndësishme’, tha 22 vjeçarja për BBC.

HIV/AIDS është një rrezik i madh për shëndetin publik dhe ka shkaktuar shumë vdekje në Afrikë. Miss-i ka thënë se planet e saj të ardhshme përfshihet bamirësia për HIV dhe AIDS. Ajo po përgatitet të kalojë një vit në Congo që të ndihmojë të tjerët për t’u përballur me sëmundjen.

COMMENTS