Tortë e shpejtë me dredhëza

Tortë e shpejtë me dredhëza

Pa sheqer dhe pa pjekje: Ëmbëlsirën e shpejtë dhe të shëndetshme mund ta hani sa t’jua dojë qejfi! (Video)
Gogla mishi në salcë domatesh

200 gr. biskota (të bluara)
100 ml. arra (lajthi ose bajame të bluara)
100 gr. margarinë e shkrirë
300 ml. ajkë (e ëmbël, hoplla për ëmbëlsira)
300 ml. ajkë (e thartë, shmant, pavllake, salcë kosi)
200 gr. sheqer pluhur
12 gr. zhelatinë
+6 lugë ujë të ftohtë
3 lugë lëng limoni
Lëvore limoni në rende
500 gr. dredhëza

Hapat:

Përzijmë biskotat e bluara, arrat dhe shtojmë margarinën e shkrirë, përzijmë dhe masën e qesim në kallëp 22cm dhe e rrafshojme mirë.

Lëmë në frigorifer derisa të përgatisim kremin. Së pari zhelatinën e qesim në ujë të ftohtë dhe e lëmë për 10 minuta derisa të fryhet paksa.

Më pas zhelatinën e ngrohim pak derisa të mos vlojë dhe zhelatina të shkrihet tërësisht. Përzijmë ajkën e ëmbël derisa të bëhet shkumë e fortë. Përzijmë ajkën e thartë me sheqerin pluhur dhe përzijmë të dyja kremërat së bashku. Shtojmë edhe lëngun e limonit dhe përzijmë. Shtojmë edhe zhelatinën e shkrirë dhe përzijmë mirë.

Në kallëpin me biskotat e bluara qesim në tërë sipërfaqen dredhëzat e pastruara, njëra afër tjetrës derisa të mbulohet tërë sipërfaqja. Përsipër qesim kremin me ajkat dhe përsipër e dekorojmë me lëvore limoni në rende. Tortën e lëmë të ftohet mirë dhe e servojme.

COMMENTS