Tjetër sulm në Stockholm, shkon në shtatë numri i të vdekurve

Është rritur në shtatë numri i personave të vdekur në dy sulme të njëpasnjëshme që kanë ndodhur pasdite në Stokholm. Sipas burimeve të Expressen pe

Është rritur në shtatë numri i personave të vdekur në dy sulme të njëpasnjëshme që kanë ndodhur pasdite në Stokholm.

Sipas burimeve të Expressen pesë persona kanë vdekur deri tani nga sulmi me kamion në kryeqytetin suedez.

Ndërkohë, Policia ka bërë të ditur se deri tani një person është arrestuar lidhur me këtë ngjarje, përcjellë zico.tv

Dyshohet se ky sulm është terrorist, ndërkaq policia ka paralajmëruar njerëzit të strehohen në vende të sigurta ku fillimisht kanë thënë ‘gjuani gjithçka në tokë dhe ikni’.

Policia, ndërkohë ka konfirmuar se një sulm tjetër ka ndodhur jo larg vendit ku ndodhi sulmi me kamion, kur persona deri tash të panjohur kanë shtënë në drejtim të njerëzve në Fridhemsplan. Deri tani nga ky sulm është raportuar për dy persona të vdekur.

Numri i të lënduarve aktualisht është tetë persona.

‘Suedia është sulmuar, çdo gjë tregon se ky është akt terrorist’, tha kryeministri Stefan Lofven.

COMMENTS