Tiramisu me pjeshkë

Përbërësit: 1 pako biskota 3-4 pjeshkë 250 gr krem djathi ose salcë kosi 2 lugë gjelle mjaltë 50 gr çokollatë e shkrirë 1 filxhan çaji n

Përbërësit:

1 pako biskota
3-4 pjeshkë
250 gr krem djathi ose salcë kosi
2 lugë gjelle mjaltë
50 gr çokollatë e shkrirë
1 filxhan çaji nescafe
Vanilje

Përgatitja:

Fillimisht qërojmë dy pjeshkë dhe së bashku me një luge gjelle mjaltë i kthejmë me anë të një blenderi në pure.

Pjeshkat e tjera i presim në kubikë të vegjël me gjithë lëkurë dhe i bashkojmë me purenë e pjeshkës.

Trazojmë krem djathin ose salcë kosin me një lugë gjelle vanilje dhe një lugë gjelle mjaltë (ose 2 sipas dëshirës).

Në një tavë vendosim fillimisht një rresht me biskota të njomura me nescafen e përgatitur.

Mbi biskota shtrojmë një rresht me krem djathë (ose salcë kosi) dhe mbi të, vendosim purenë me pjeshkë.

E mbulojmë purenë me biskota të njomura me nescafe, përsëri vendosim krem djathë (ose salcë kosi), pure pjeshke dhe në fund të gjithë sipërfaqen e mbulojmë me çokollatë të thërrmuar.

Para se të serviret tiramisuja duhet të qëndrojë në frigorifer për disa orë.

COMMENTS