Thaçi e Vuçiq bisedë përmes telefonit përpara takimit në Bruksel

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq kanë ritheksuar nevojën e uljes së tensioneve dhe 'zgjidhjen e çështjev

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiq kanë ritheksuar nevojën e uljes së tensioneve dhe ‘zgjidhjen e çështjeve të hapura me dialog dhe në interes të të gjitha palëve’.

Burime në Bruksel thanë për Radion Evropa e Lirë se Thaçi e Vuçiq se biseda telefonike mes tyre u zhvillua të mërkurën në mëngjes në prag të një takimi të dytë në Bruksel, në nivel të lartë politik me lehtësimin e shefes për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini.

Biseda telefonike e presidentit të Kosovës dhe kryeministrit të Serbisë është e dyta brenda pak ditësh dhe thuhet se është zhvilluar me ‘qëllim të uljes së tensioneve të ngritura në javët e fundit’ që ngritën një ‘luftë fjalësh’ ndërmjet palëve.

COMMENTS