Skumbri në salcë djegëse

Skumbri në salcë djegëse

Një ide për një darkë të shpejtë e shumë të shijshme! Përbërësit 2 peshq skumbri ½ lugë gjelle salcë specash djegës 2-3 lugë gjelle vaj 1 lu

Një ide për një darkë të shpejtë e shumë të shijshme!

Përbërësit

2 peshq skumbri
½ lugë gjelle salcë specash djegës
2-3 lugë gjelle vaj
1 lugë reçeli kripë
3 thelpinj hudhre

Udhëzimet

Peshku lahet, pastrohet e copëtohet.

Pastaj të gjithë përbërësit për salcën i bëjmë bashkë dhe në të fusim peshkun e copëtuar.

Peshkun e lëmë të marinohet në salcë për 2-3 orë, duke e rrotulluar herë pas here.

Pas kësaj, peshqit fërgohen në tiganin e lyer me vaj derisa të skuqen mirë në të dyja anët.

Nëse nuk keni shumë kohë në duar, peshku mund të fërgohet edhe pa u marinuar kaq gjatë.

COMMENTS