Sipas ‘Kuririt’ të Beogradit shqiptarët kontrollojnë futbollin serb

Sipas ‘Kuririt’ të Beogradit shqiptarët kontrollojnë futbollin serb

Nuk ka fitues në ‘Camp Nou’, Barcelona ndalet edhe nga Celta Vigo (Video)
Në autobusin që e sulmoi McGregori ndodhej edhe sportisti shqiptar (Video)

Gazeta serbe ‘Kurir’ ka paralajmëruar zbulimin e një skandali në futbollin serb, ku pretendon se një grup i organizuar shqiptarësh udhëheq futbollin në vendin e tyre.

Gazeta shkruan se pjesë e hetimeve janë bërë edhe shërbimet sekrete të një vendi perëndimor. Në shkrim thuhet se grupi i shqiptarëve udhëhiqet nga vëllezërit Osmani, transmeton Top Channel. Sipas gazetës, grupi kriminal ka kryer aktivitete ilegale duke përfshirë edhe transferimin e lojtarëve.

‘Mafia shqiptare me paratë e pista të fituara nga tregtia me drogë dhe armatim, por nga transferimi i lojtarëve serbë, ‘i pastron’ paratë në Serbi, ndërsa një pjesë të madhe të këtyre parave e përdorë për ndarjen e shtetit’, shkruan në paralajmërimin e Kurir.

Në ditët në vazhdim, Kurir paralajmëron që do të zbulojë se si funksionon ‘grupi kriminal shqiptar, mënyrën si i kontrollon transferimet në futboll, me cilat shërbime të huaja po punohet ngushtë, cili klub serb përdoret për pastrimin e parave të mafias, përmes cilëve menaxherë kanë hyrë në tregun serb’.

COMMENTS