Si të gatuani bakllava për gjysmë ore (Foto)

– 4 vezë, – 2 filxhanë (nga 2 dcl) sheqer, – 1 filxhan vaj, – 1 filxhan qumësht, – 1 filxhan griz, – 1 filxhan miell të egër, – 2 filxhanë arra

– 4 vezë,
– 2 filxhanë (nga 2 dcl) sheqer,
– 1 filxhan vaj,
– 1 filxhan qumësht,
– 1 filxhan griz,
– 1 filxhan miell të egër,
– 2 filxhanë arra të bluara

Për shtojcë:

– 05, l ujë,
– 2 filxhanë sheqer

Përgatitja:
Përzieni vezët me sheqer dhe shtoni përbërësit e tjerë.
Hidhni në tepsi dhe piqni rreth gjysmë ore.
Ëmbëlsirës së nxehtë shtoni shtojcën të cilën e keni bërë duke e zier ujin me sheqer derisa është shkrirë sheqeri.
I hidhni arrat e bluara ose sipas dëshirës e zbukuroni me arra të ndara përgjysmë.

COMMENTS