Shtrudel shtëpie

Shtrudel shtëpie

Një shtrudel që do të jetë i gatshëm, për aq kohë sa ju bëni kafenë. Përbërësit: 600 gr miell 200 ml ajke e thartë 200 gr gjalpë 1 pluhur pjeku

Një shtrudel që do të jetë i gatshëm, për aq kohë sa ju bëni kafenë.

Përbërësit:
600 gr miell
200 ml ajke e thartë
200 gr gjalpë
1 pluhur pjekurinash
Plus:
reçel
sheqer pluhur

Udhëzimet:
Formojmë brumin me të gjithë përbërësit.

Brumin e formuar e prejmë për së gjati në katër pjesë, duke mbushur secilën me recelin e dëshiruar. Secilën pjesë të brumit më pas e palosim mirë dhe e prejmë në copa të vogla (shtrudel).

Shtrudelin e përgatitur e pjekim në furrën e parangrohur në 200 gradë derisa të marrë një ngjyrë të bukur.

Pas pjekjes e spërkasim me sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë.

COMMENTS