Sallatë ruse pa majonezë dhe proshutë

Sallatë ruse pa majonezë dhe proshutë

A do të provonit ëmbëlsirën nga karota? Nuk do të pendoheni
Faktet që tregojnë përse duhet të hamë ullinj

Në vend të majonezës përdoret jogurti, i cili jep shije të përsosur, freskuese.

Përbërësit:

200 g karotë,
200 g bizele,
200 g kastravecë të vegjël turshi,
5 të bardhë të vezëve të ziera,
5 vezë të plota,
100 g patate,
50 g mazë qumështi,
50 g jogurt 3,2%,
1 limon,
pak kripë dhe piper.

Përgatitja:

Perimet e lara dhe të paqëruara zieni në ujë pak të kripur dhe ftohni shpejt.

Vezët zieni mirë dhe ftohni. Nga vezët hiqni të verdhët, ndërkaq të bardhët priteni në kube të madhësisë së bizeles.

Perimet qëroni dhe pritni në kube të madhësisë së bizeles, si edhe kastravecët turshi.

Në enë përzieni kubet e perimeve, vezëve, kastravecëve turshi dhe bizelen. Të gjithave bashkë u qitni kripë, piper dhe lëngun e limonit.

Sallatën lidheni me mazën e qumështit dhe me jogurt dhe lëreni në frigorifer që të ftohet.

Sipas dëshirës mund t’i shtoni edhe pjesën e të verdhëve të vezëve të prera në kube.

COMMENTS