Sallata e larme me oriz dhe mish toni!

Shtojca më e shijshme në tryezën kreshmore: Sallata e larme me oriz dhe mish toni! Përgatitet shpejt dhe lehtë, është shumë e shijshme – sallatë me s

Shtojca më e shijshme në tryezën kreshmore: Sallata e larme me oriz dhe mish toni!
Përgatitet shpejt dhe lehtë, është shumë e shijshme – sallatë me shije të mrekullueshme.

Përbërësit:

900 g oriz të zier,
400 g mish toni,
200 g bizele të konservuar apo të zier,
2 speca të kuq, të prerë në kube,
3 domate, të prera në copa të vogla,
Një lugë majdanoz të prerë imët,
Një lugë ullinjsh të grirë imët,
4 lugë majonezë,
Lëng të një limoni,
2 lugë vaj ulliri.

Përgatitja:

Në orizin e zier shtoni mish toni, përzieni dhe shtoni bizele, spec, domate, kokrra ulliri dhe majdanoz.

Përzieni edhe majonezën, lëngun e limonit dhe vajin e ullirit dhe qitni në sallatë sipas shijes suaj.

Mbuloni sallatën e mrekullueshme me folie dhe e lini në frigorifer derisa ta servirni.

COMMENTS