Rezultatet sipas KQZ-së në të gjitha komunat

Rezultatet sipas KQZ-së në të gjitha komunat

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka procesuar të gjitha votat në 19 komunat e Kosovës në të cilat të dielën janë mbajtur zgjedhjet e raundit të dytë.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka procesuar të gjitha votat në 19 komunat e Kosovës në të cilat të dielën janë mbajtur
zgjedhjet e raundit të dytë.

Në balotazh ishin Prishtina, Prizreni, Gjilani, Gjakova, Podujeva, Kamenica, Istogu, Dragashi, Klina, Mitrovica e jugut,
Rahoveci, Ferizaj, Vushtrria, Kllokoti, Parteshi, Shtimja, Malisheva, Kaçaniku dhe Obiliqi.

Fituesit e këtyre zgjedhjeve në bazë të rezultateve preliminare:

Prishtinë: Shpend Ahmeti -Lëvizja Vetëvendosje 41.403 vota apo 50,19%

Gjilan: Lutfi Haziri – LDK 21.067 vota apo 63,97%

Kamenicë: Qëndron Kastrati – LVV 8.727 vota, 55,69%

Gjakovë: Ardian Gjini- AAK 21.607 vota apo 53,49%

Prizren: Mytaher Haskuka-LVV 25.509 vota apo 50,32%

Vushtri: Xhafer Tahiri LDK 14.958 vota apo 54,31%

Podujevë: Agim Veliu LDK 20.209 vota apo 63,70%

Mitrovicë: Agim Bahtiri -AKR 16.233 vota apo 57,33%

Ferizaj: Agim Aliu- PDK 24.142 vota apo 56,17%

Dragash: Shaban Shabani- PDK 6.279 vota apo 50,16%

Istog: Haki Rugova – LDK 9.247 vota apo 51,88%

Kaçanik: Besim Ilazi – PDK 6.712 vota apo 54,87%

Klinë: Zenun Elezaj – AAK 8.311 vota apo 52.64%

Obiliq: Xhafer Gashi – AAK 6.321 vota apo 60.60%

Rahovec: Smajl Latifi – AAK 10.483 vota apo 50.69%

Shtime: Naim Ismajli – PDK 6.204 vota apo 51.54%

Suharekë: Bali Muharremaj- AAK 13.639 vota apo 52,57%

Malishevë: Ragip Begaj – NISMA për Kosovën 10.728 vota apo 55.81%

Partesh: Dragan Petkoviq – Lista Serbe 1.316 vota apo 61.81%

Kllokot: Strahinja Spasiq – Lista Serbe 1.030 vota apo 50.24%

COMMENTS