Rekord nga David De Gea

David De Gea vendos emrin në librin e artë të rekordeve. Portieri i Manchester United e mbajti të paprekur portën e tij në ndeshjen me Turqinë duke e

David De Gea vendos emrin në librin e artë të rekordeve. Portieri i Manchester United e mbajti të paprekur portën e tij në ndeshjen me Turqinë duke e çuar në 5 numrin e ndeshjeve radhazi në kompeticione të rëndësishme pa pësuar gol, që nga momenti i debutimit me përfaqësuesen duke thyer rekordin 50 vjeçar te “Gordon banks”.

Përpara Turqisë, De Gea ka mundur të mbajë të mbyllur portën e Spanjës, në ndeshjet me Luksemburgun, Maqedoninë, Ukrainën dhe Republikën Ceke. “Banks” debutoi me Anglinë në ndeshjen me Uruguiajin në 1966 dhe arrit ti të mbajë të paprekur portën e tij gjë të cilën e përsëriti edhe në fitoret me Meksikën, Francën e Argjentinën.

Portieri britanik e humbi pathyeshmërinë pas 442 minutash pikërisht në gjysmëfinalen e Botërorit të atij viti ndaj Portugalisë se Eusebios, ndeshje të cilën Anglia e fitoi 2-1.

COMMENTS