Playboy , prezanton modelen e parë transgjinore (Foto)

Playboy , prezanton modelen e parë transgjinore (Foto)

Ines Rau, francezja do të pushtojë ballinën e 'Playboy' për numrin e muajit nëntor të këtij viti. Ajo në këtë formë bëhet modelja e parë transg

Ines Rau, francezja do të pushtojë ballinën e ‘Playboy’ për numrin e muajit nëntor të këtij viti.

Ajo në këtë formë bëhet modelja e parë transgjinore që do shfaqet në historinë 64-vjeçare të revistës.

‘Bukuria e çdo gruaje meriton të festohet’, tha 26-vjeçarja duke shtuar se ‘Askush nuk meriton të jetë një grua më shumë se ato (gratë trans) të cilët zakonisht vuajnë nga abuzimi dhe trajtohen si asgjë’.

Ajo ka thënë se një kohë të gjatë ka jetuar pa guxuar që të flasë për realitetin e saj.

Rau, i cili më parë ka punuar me shtëpinë e modës Balmain dhe Vogue Italia, tha se themeluesi i Playboy, Hugh Hefner, e kishte zgjedhur personalisht atë që të jetë në numrin e parë të ballinës pasi të ndërron jetë.

Djali i Hefnerit, Cooper Hefner, përmes një mesazhi në Twitter u ka bërë thirrje lexuesve të jenë më të hapur.

‘Ne duhet të luftojmë kolektivisht për një botë më të hapur dhe jo të nxisim urrejtje’, tha ndër të tjerash Cooper.

Kujtojmë se themeluesi dhe pronari i revistës ndërroi jetë në moshën 91-vjeçare në shtator të 2017.

COMMENTS