Pite n’tigan

Pite n’tigan

Gjalpi shtëpiak: Bëni lyrje më të përsosur prej vetëm dy përbërësve! (Video)
Sarma me gjethe lëpjete

Këto pite të vecanta bëhen shumë të shijshme dhe ia vlen të përgatiten për mbrëmjet e fundjavave me miq ose për mëngjeset e vona të së dielës.

Udhëzimet

Për mbushjem bëjmë bashkë të gjithë përbërësit dhe i lëmë mënjanë.

Tharmin e bukës e fermentojmë me pak sheqer e ujë të ngrohtë.

Në një enë hedhim miellin e kripën, pastaj ia shtojmë tharmin e fermentuar dhe bëjmë një brumë të butë, të cilin e lëmë të pushojë në vend të ngrohtë për gjysmë orë.

Nga brumi i formuar bëjmë kulec të vegjël, të cilët i tëhollojmë në petë të hollë.

Petën e mbushim me përzierjen për mbushje dhe e palosim duke krijuar një formë gjysmëhëne.

Pitet e përgatitura kështu piqen ne zjarr të mesëm në tigan nga 3-4 minuta në secilën anë. Në momentin që rrotullojmë petën, anën tjetër e lyejmë me pak vaj.

COMMENTS