Peshk me qiqra (leblebi) dhe domate

Kombinimi i peshqve me qiqra dhe domate, ofron një vakt të kompletuar dhe shumë të shëndetshëm. Për 4 persona nevojiten: 550 g qiqra të konservu

Kombinimi i peshqve me qiqra dhe domate, ofron një vakt të kompletuar dhe shumë të shëndetshëm.

Për 4 persona nevojiten:

550 g qiqra të konservuara
550 g salcë domateje të konservuara me hudhër
4 fileta peshku (zgjidhet lloji i peshkut sipas dëshirës) deri në 150 g
1 lugë mëlmesa të përziera indiane (garam masala)
një e katërta e lugës së piperit djegës
2 lugë koriandër (Coriandrum sativum)
disa fleta koriandre për dekorim
vaj ulliri, kripë, piper

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 210 gradë.

Qiqrat pritni dhe lani, qitni në tenxhere, shtoni salcën e domates, mëlmesat indiane, piperin djegës dhe vajin, hidhni kripë dhe piper, zieni 7 deri 10 minuta në temperaturë mesatare.

Në fund shtoni koriandren e grirë, në sasinë të cilën dëshironi.

Salcën e zier me qiqra qiteni në një enë rezistuese ndaj zjarrit të madhësisë 20 cm.

Sipër rendisni filetat e peshkut dhe piqni në furrë 15-20 minuta.

Zbukurojeni me fletë koriandre dhe shërbejeni të ngrohtë.

COMMENTS