Pesëmbëdhjetë mbrojtësit më të mirë në histori të Ligës Premier (Foto)

Pesëmbëdhjetë mbrojtësit më të mirë në histori të Ligës Premier (Foto)

Kampionati anglez, Liga Premier ka parë gjatë historisë së saj duke luajtur disa mbrojtës absolutisht të klasit botëror. Çfarëdo që mendoni për sku

Kampionati anglez, Liga Premier ka parë gjatë historisë së saj duke luajtur disa mbrojtës absolutisht të klasit botëror.

Çfarëdo që mendoni për skuadrat e elitës së Ligës Premier dhe aftësinë e tyre për të emocionuar me lojën e tyre sulmuese, këtë nuk do mund ta kishin bërë pas cilësinë e mbrojtjes së ekipit të tyre.

Të tilla janë ekipet e mëdha angleze të cilat në gjirin e tyre gjatë historisë kanë pasur mbrojtës të mëdhenj në skuadër.

Me kalimin e kohës, Liga Premier është bërë epiqendër për emra të mëdhenj të mbrojtjes, me disa që kanë përfunduar shpeshherë në formacionet e vitit në Evropë.

John Terry, Rio Ferdinand, Jamie Carragher, Kolo Toure dhe Tony Adams janë disa nga emrat që kanë shkruar histori me skuadrat e tyre në Ligën Premier.

Sipas Squawkas, Terry gjendet në pozitën e parë, i pësuar nga Ferdinand dhe Sol Cambell, ndërsa lista mbyllet me William Gallasin në vendin e 15-të.

15.William Gallas

14.Ledley King

13.Kolo Toure

12.Vincent Kompany

11.Jaap Stam

10.Sami Hyypia

9.Jamie Carragher

8.Steve Bruce

7.Ricardo Carvalho

6.Gary Pallister

5.Nemanja Vidic

4.Tony Adams

3.Sol Campbell

2.Rio Ferdinand

1.John Terry

COMMENTS