Pesë viktima nga tërmeti në Meksikë

Pesë viktima nga tërmeti në Meksikë

Zyrtarët meksikanë kanë thënë se së paku pesë persona kanë humbur jetën në një tërmet të fuqishëm që ka goditur vendin, ditën e djeshme. Tërmeti me

Zyrtarët meksikanë kanë thënë se së paku pesë persona kanë humbur jetën në një tërmet të fuqishëm që ka goditur vendin, ditën e djeshme.

Tërmeti me magnitudë prej 8.1 ka goditur oqeanin paqësorë dhe ka shkatërruar ndërtesa, duke formuar edhe tsunami, raportojnë zyrtarët amerikanë për studime gjeologjike.

Qendra për parapaljmërimin e tsunameve ka raportuar se tërmeti ka ndikuar që valët të arrijnë deri në 0.7 metra në Meksikë. Sipas tyre, valë të tsunamit u formuan për tre orë në brigjet e paqësorit të disa vendeve të Amerikës qendrore.

Tërmeti kishte epiqendrën në kryeqytetin meksikan, Meksiko, pas të cilit banorët janë zhvendosur nga ndërtesat e tyre.

Tërmeti ëshë regjistruar edhe në Guatemala.

COMMENTS