Pashtetë në kushte shtëpie

Pashtetë në kushte shtëpie

Salcë tartari
Hurma të mbushura

Përbërësit:
100 ml vaj
500 gr mëlçi pule
2 qepë
150 ml qumësht
kripë dhe piper i zi
4 tranguj turshi
1 vezë të ziera
4-5 kaperi
1 lugë gjelle mustardë
200 gr gjalpë

Udhëzimet:

Në vaj kaurdisim qepën, shtojmë mushkëritë e pulës të ndara në copë të vogla. I kaurdisim mirë të gjitha bashkë duke shtuar edhe qumështin.

Pastaj tiganin e largojmë nga zjarri dhe e lëmë të ftohet.

Pas ftohjes, masën e vendosim në blender, shtojmë të gjithë përbërësit e tjerë dhe I bluajmë të gjitha së bashku.

Pashteta e fituar ruhet në kavanozë qelqi në frigorifer.

COMMENTS