Musaka me patëllxhanë

Nevojiten: 2 patëllxhanë të mëdhenj 4 patate 5 vezë 2 qepë 500 g mish të bluar një lugë mëlmese bimësh të thata piper, kripë 5 dl qumësht 1

Nevojiten:

2 patëllxhanë të mëdhenj
4 patate
5 vezë
2 qepë
500 g mish të bluar
një lugë mëlmese bimësh të thata
piper, kripë
5 dl qumësht
1 dl vaj
200 g miell

Përgatitja:

Qëroni patëllxhanët, prisni për së gjati në rriska, qitni kripë dhe lërini të qëndrojnë.

Tundni të bardhët e vezëve, shtoni të kuqtë e vezëve dhe çdo rriskë patëllxhani rrotulloni në miell, pastaj në vezë dhe fërgoni.

Për mbushje fërgoni qepën, shtoni mishin dhe mëlmesën.

Në një enë të lyer me vaj rendisni patëllxhanin e skuqur, mishin, pataten e prerë në rende, mishin dhe patëllxhanin.

Tundni vezët dhe qumështin, derdheni mbi musaka dhe piqeni 40 minuta në 220 gradë.

COMMENTS