Mish pule me jogurt të cilin duhet patjetër ta provoni

Mish pule me jogurt të cilin duhet patjetër ta provoni

Sallatë me peshk ton
Sallatë me karkalec, kallamar dhe çokollatë të bardhë

Shije e patejkalueshme: Mish pule me jogurt të cilin duhet patjetër ta provoni
Shije fantastike, nuk do t’i rezistoni.

Përbërësit:

▪ 6 bërxolla pule,
▪ ¼ e filxhanit jogurt,
▪ 2 lugë majonezë,
▪ dy lugë të vogla mustardë (senf),
▪ një lugë lëng të freskët të limonit të shtrydhur,
▪ një lugë e vogël mjaltë,
▪ një lugë e vogël rigon.

Përgatitja:

Mishin shtypen dhe qitni erëza të thata. Ngrohni vajin dhe fërgoni mishin e pulës nga të dyja anët, në mënyrë të barabartë.

Jogurtin, majonezën, mustardën, lëngun e limonit, mjaltin dhe rigonin përzieni mirë dhe lini 15 minuta të qëndrojnë në mënyrë që të gjithë përbërësit të bashkohen dhe shijet të përziheni.

Rendisni bërxollat në pjatë dhe qitni salcën e përgatitur.

Shërbejeni me oriz të zier apo me makarona.

COMMENTS