Mish me domate në mënyrën franceze

Përbërësit: 700 gr. mish 1-2 qepë 3-4 domate 200 gr. djath 100 gr. majdanoz Kripë dhe piper sipas shijes Erëza për shije Përgatitja:

Përbërësit:

700 gr. mish
1-2 qepë
3-4 domate
200 gr. djath
100 gr. majdanoz
Kripë dhe piper sipas shijes
Erëza për shije

Përgatitja:

Përhapni mishin në një enë të rrafshët dhe shtoni kripën, piperin dhe erëzat për shije.
Më pas shtoni disa pika vaj mbi mish dhe përzieni mirë. Qepët i preni në formë rrathësh dhe e përhapni në enën ku keni vendosur mishin.

Domatet gjithashtu i preni në feta dhe i vendosni mbi qepë. Më pas shtoni djathin. Edhe djathin e përhapni mbi përbërësit tjerë. Futeni në furrë për 30 min, në 180 gradë.

Pasi të jetë pjekur shtoni majdanozin, lërëni ashtu për 10 minuta dhe shërbëni.

COMMENTS