Kina ndërpret fluturimet, anijet amerikane bëjnë gati raketat ‘tomahawk’ për Kim Jong Un

Korea e Veriut ka planifikuar të bëjë një tjetër test bërthamor nesër me rastin e “Ditës së diellit”, një festë kombëtare e tyre, por kjo ka rritur nd

Korea e Veriut ka planifikuar të bëjë një tjetër test bërthamor nesër me rastin e “Ditës së diellit”, një festë kombëtare e tyre, por kjo ka rritur ndjeshëm tensionin në rajon.

Televizioni amerikan NBC raportoi pak më parë se një ndër arsyet se përse luftanijet amerikane janë vendosur pranë ujërave të Koresë së Veriut lidhet me faktin se ato mund të godasin me raketa “tomahaëk” platformat e Koresë së Veriut për të parandaluar këtë test.

Nga ana tjetër, autoritetet kineze kanë pezulluar fluturimet ajrore për në kryeqytetin e Koresë së Veriut dhe kanë dhënë alarmin se lufta mund të nisë nga momenti në moment.

COMMENTS