Kerry: Turqia mund të mbetet jashtë NATO-s nëse kthen dënimin me vdekje

Mbi 700 mijë euro u kursyen për 1 muaj në kardiologjinë invazive
Skenari i Vuçiqit: Lutfi Haziri ose Vjosa Osmani udhëheqës të LDK’së në Qeveri, largohet Lista Srpska

Sekretari Shtetit amerikan, John Kerry ka paralajmëruar Turqinë se mund ta humbasë anëtarësimin në aleancën ushtarake të NATO-s nëse dështon për të mbështetur parimet e demokracisë pas grushtshtetit në tentativë.

Qeveria e Turqisë ka bërë thirrje për të mbështetur ‘rregull demokratik’ pas përpjekjes së grusht shtetit, gjendje kjo që ka alarmuar SHBA-në dhe Bashkimin Evropian, njofton Independent.

Ndërkohë, kryeministri turk ka thënë se Turqia mund të bëjë dënimin me vdekje për ushtarët e kapur të puçit.

COMMENTS