Javën e ardhshme Biden viziton Kosovën dhe Serbinë

Thaçi: E gjithë Kosova do të lutet për ju John McCain
Qeveria nuk paguan borxhe për Telekomin, synon privatizimin

Nënpresidenti amerikan, Joe Biden, do të qëndrojë për vizitë në Kosovë dhe Serbi, javën e ardhshme, ka njoftuar mbrëmë Shtëpia e Bardhë.

Në turneun ballkanik prej 15 e deri më 17 gusht, zoti Biden do të mbajë takime me presidentët dhe kryeministrat e të dy vendeve, por nuk është thënë se për cilat çështje do të diskutohet, theksohet në kumtesën e Shtëpisë së Bardhë.

Prej zyrtarëve të lartë të Shteteve të Bashkuara, sekretari i shtetit, John Kerry, e ka vizituar Kosovën dhe Serbinë në muajin dhjetor të vitit të kaluar.

Vizita e tij në Prishtinë ishte theksim i shqetësimeve perëndimore për ritmin e ngadalshëm të progresit, 16 vite pasi NATO-ja e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, e vuri Kosovën në rrugën e pavarësisë, raporton agjencia Reuters nga Uashingtoni, duke shtuar se Kosova, me popullatë shumicë shqiptare myslimane, por vend sekular dhe në mënyrë të fuqishme pro-amerikan, e ka shpallur pavarësinë në vitin 2008.

COMMENTS