Ja 140 deputetët që do ulen në Kuvendin e ri të Shqipërisë (Emrat)

Kryeministrja britanike emëron ministrin e ri të mbrojtjes
Sot përfundon fushata për zgjedhjet lokale në Maqedoni

Në parlamentin e ri të Shqipërisë vetëm 5 parti nga 18 që garuan në zgjedhjet e 25 qershorit, mundën të fitojnë mandate deputetësh.

Por përfaqësim do të ketë edhe partia Republikane e cila nxori deputet kryetarin Fatmir Mediu, pasi garoi në listën e Partisë Demokratike në Tiranë. E po ashtu, edhe PBDNJ e Vangjel Dules, që fitoi mandatin e deputetit në Vlorë sërish nën siglën e PD-së. Dashamir Shehi i LZHK-së dhe Nard Ndoka i demokristianëve, që vijnë fitues në Tiranë, dhe Shkodër në radhët e Partisë Demokratike.

Nga votat e numëruara deri më tani, kur kanë mbetur edhe pak kuti në proces numërimi, rezultati zor se mund të ndryshojë. Këta janë 140 deputetët e rinj të Kuvendit të Shqipërisë.

Deri më tani Partia Socialiste ka marrë 74 mandate, që i garanton asaj qeverisjen edhe e vetme. PD forcë e dytë por me një rënie të ndjeshme nga rezultati i 2013-ës, LSI e tretë, por me rritje krahasuar me zgjedhjet e 4 viteve më parë, PDIU e Shpëtim Idrizit tre mandate, por që vet kryetari i saj e humbi karrigen e deputetit në Tiranë, duke qëndruar jashtë parlamentit, dhe PSD e Skënder Gjinushit, me 1 mandat, Tom Doshin në Shkodër.

Mandatet

PS: 74 mandate

PD: 43 mandate

LSI: 19 mandate

PDIU: 3 mandate

PSD: 1 mandat

Deputetet

Qarku Berat, 7 mandate:
PS

1-Blendi Klosi
2-Ermonela Valikaj
3-Adnor Shameti
4-Fadil Nasufi
PD
1-Eduard Halimi
LSI
1-Nasip Naço
2-Gledjon Rehovica

Qarku Dibër 6 mandate:
PS

1- Ilir Beqaj
2- Almira Xhembulla
PD
1- Dhurata Cupi (Tyli)
2- Xhemal Gjunkshi
PDIU
1- Reme Lala
LSI
1- Përparim Spahiu

Qarku Durrës, 14 mandate:
PS

1-Eglantina Gjermeni
2-Milva Ekonomi
3-Fidel Ylli
4-Ilir Ndraxhi
5-Rolant Xhelilaj
6-Jurgis Çyrbja
7-Rrahman Rraja
8-Klodiana Spahiu
PD
1-Oerd Bylykbashi
2-Fatbardha Kadiu
3-Edi Paloka
4-Florjon Mima
LSI
1-Lefter Koka
2-Nora Malaj

Qarku Elbasan, 14 mandate:
PS

1-Taulant Balla
2-Evis Kushi
3-Arben Kamami
4-Musa Ulqini
5-Anastas Angjeli
6-Luan Duzha
7-Nuri Belba
PD
1-Edmond Spaho
2-Endri Hasa
3-Luciano Boci
PDIU
1-Aqif Rakipi
2-Bujar Muça
LSI
1-Monika Kryemadhi
2-Edmond Haxhinasto

Qarku Fier, 16 mandate:
PS

1-Erion Braçe
2-Adelina Rista
3-Bashkim Fino
4-Ismet Beqiraj
5-Antoneta Dhima
6-Bujar Çela
7-Tatiana Piro(Nurçe)
8-Anduel Xhindi
9-Gramoz Ruçi
10-Xhevit Bushaj
PD
1-Enkelejd Alibeaj
2-Genc Pollo
3-Myslim Murrizi
4-Luan Baci
LSI
1-Petrit Vasili
2-Robert Bitri

Qarku Gjirokastër, 5 mandate:
PS

1-Bledar Çuçi
2-Mirela Kumbaro
3-Flamur Golemi
PD
1-Tritan Shehu
LSI
1-Vangjel Tavo

Qarku Korçë, 11 mandate:
PS

1-Niko Peleshi
2-Eduard Shalsi
3-Elisa Spiropali
4-Ilirian Pendavinji
5-Ilir Xhakolli
6-Edlira Bode
PD
1-Valentina Duka
2-Ervin Salianji
3-Hekuran Hoxhalli
4-Klevis Balliu
LSI
1- Edmond Panariti

Qarku Kukës, 3 mandate
PD

1-Flamur Noka
2-Isuf Celaj
PS
1-Mimi Kodheli

Qarku Lezhë, 7 mandate:
PS

1-Lindita Nikolla
2-Pjerin Ndreu
3-Gjetan Gjetani
PD
1-Aldo Bumçi
2-Lindita Metaliaj
3-Andon Frrokaj
LSI
1- Viktor Tushaj

Qarku Shkodër, 11 mandate:
PD

1-Romeo Gurakuqi
2-Izmira Ulqinaku
3-Lorenc Luka
4-Bardh Spahia
5-Nard Ndoka
PS
1-Ditmir Bushati
2-Paulin Sterkaj
3-Senida Mesi
4-Luan Harusha
PSD
1-Tom Doshi
LSI
1- Agron Çela

Qarku Tiranë, vijon numërimi, 34 mandate
PS

1-Elona Hoxha/Gjebrea
2-Besnik Baraj
3-Olta Xhaçka
4-Blerina Gjylameti
5-Pandeli Majko
6-Saimir Tahiri
7-Vasilika Hysi
8-Ervin Bushati
9-Ogerta Manastirliu
10-Fatmir Xhafaj
11-Rakip Suli
12-Arben Ahmetaj
13-Xhemal Qefalia
14-Sadri Abazi
15-Ulsi Manja
16-Klotilda Bushka
17-Sadi Vorpsi
18-Arben Servet Pellumbi
PD
1-Lulzim Basha
2-Orjola Pampuri
3-Rudina Hajdari
4-Grida Shqima
5-Albana Vokshi
6-Jorida Tabaku
7-Sali Berisha
8-Halim Kosova
9-Gent Strazimiri
10-Fatmir Mediu
11-Dashamir Shehi
LSI
1-Klajda Gjosha
2-Kejdi Mehmetaj
3-Floida Kërpaçi
4-Endrit Braimllari
5-Luan Rama

Qarku Vlorë, 12 mandate:
PS

1- Damian Gjiknuri
2- Vilma Bello
3- Alket Hyseni
4- Vullnet Sinaj
5- Andrea Marto
6- Edi Rama
7- Edmond Leka
8- Fatmir Velaj
PD
1- Agron Shehaj
2- Nadire Mecorapaj
3- Vangjel Dule
LSI
1-Shezai Rokaj

/GE/

COMMENTS