Irak: Vriten dhjetëra militantë afër kufirit me Sirinë

Veseli bën iftar me miq të tij në Gjilan (Foto)
‘Hallakamë’ në procesin e privatizimit

Avionët luftarakë të Irakut kanë kryer sulme ajrore në afërsi të qytetit Mosul, duke vrarë mbi 100 militantë, thuhet në një njoftim e qeverisë irakiane.

Në njoftim thuhet se sulmet goditën tre caqe të IS-it në Baaj, një qytet në verilindje të vendit, në afërsi të kufirit me Sirinë, duke vrarë përafërsisht 150-200 militantë. Aty thuhet se militantët, kishin ardhur nga Siria, duke sugjeruar se luftëtarët e IS-it ende kanë mundësinë që të lëvizin lirshëm përmes kufinjve.

Sulmet ajore nga forcat ajrore irakiane dhe nga koalicioni ndërkombëtar që udhëheq SHBA-ja, kanë qenë qenësore në operacionin për rimarrjen e Mosulit nga IS-i.

Në janar, forcat irakiane e shpallën të çliruar Mosulin Lindor, ndërkaq tash janë duke luftuar për të rimarrë kontrollin edhe të pjesës perëndimore.

COMMENTS