Homazhe në vendin e rënies për Balajn dhe Xheladinin

Familjarë dhe aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë bërë sot homazhe tek varrezat e të rënëve më 10 shkurt 2007, Arben Xheladini dhe Mon Balaj në Pr

Familjarë dhe aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë bërë sot homazhe tek varrezat e të rënëve më 10 shkurt 2007, Arben Xheladini dhe Mon Balaj në Prishtinë dhe Podujevë.

Homazhe janë bërë edhe në vendin e rënies në sheshin ‘Nëna Terezë’ ku edhe për nder të tyre është ngritur një pllakë përkujtimore, transmeton kp.

Me këtë rast Glauk Konjufca nga Lëvizja Vetëvendosje tha se Arben Xheladini dhe Mon Balaj janë dëshmorë të Vetëvendosjes së protestës së para dhjetë viteve.

Sipas tij qytetarët dolën pikërisht në këtë shesh ku u përballën dy palë, njëra që mbronte idealin e kombit për liri të plotë, kurse pala tjetër ishte makineria e pushtetit që shtypi me gjak, dhunë dhe brutalitet të paparë.

Konjufca tha se Vetëvendosje asnjëherë nuk do të ndalet së kërkuari të drejtën për vetëvendojse.

COMMENTS