Hamilton triumfon në Çmimin e Madh të Kanadasë

Prishtina fiton, ja ku renditet
Shaqiri shënon gol të ‘çmendur’ ndaj Crystal Palace (Video)

Kampioni në fuqi në Formula 1, Lewis Hamilton, arriti të triumfojë edhe në Çmimin e Madh të Kanadasë, duke shënuar kështu fitoren e dytë radhazi pas Çmimit të Madh të Montekarlos.

Britaniku bëri një garë shumë të bukur, ku edhe pse e humbi njëherë kryesimin, arriti ta rimarrë me një strategji të pastër. Ai preku finishin në kohën 1:31:05.296.

Lajm i mirë për Hamilton është edhe dështimi i shokut të skuadrës, gjermani Nico Rosberg. Ky i fundit nuk arriti më shumë se vendi i pestë, duke bërë që diferenca mes tij dhe Hamilton të ngushtohet dukshëm dhe gara tani merr një kthesë tjetër.
Sebastian Vettel e mbylli garën në vendin e dytë, ndërsa Valtteri Bottas arriti të rrëmbejë një vend në podium për Williams.

COMMENTS