Gullash

Si të përgatisni akullore nga shalqiri?
Sallatë me speca e hudhër

Përbërësit

500 gr. mish viçi
2 qepë
2 thelpinjë hudhër
4 lugë miell
1 lugë salcë domatesh
kripë
piper i kuq
piper i zi

Përgatitja:

Mishin e viçit e ndani në copëza të vogla, kriposet sipas shijes dhe përmillet.
Mishi i kaluar nëpër miell, fërgohet në vaj të bollshëm derisa të marrë ngjyrë të kuqrremtë.

Largohet mishi me anë të një luge dhe në po këtë enë hedhim qepët e grira dhe thelpinjët e hudhrës të grirë në copëza të vogla, dhe i fegojmë derisa të zbuten qepët.

Kthejmë mishin në po këtë enë dhe e mbulojmë me ujë. Shtojmë edhe salcën e domates dhe përziejmë. Ziejmë në zjarr të ulët për 1 orë.

Kjo gjellë preferohet të shoqerohet me pure pataesh.

COMMENTS