Forcat qeveritare në Siri shpallin armëpushim të njëanshëm

Tahiri: Të hartojmë një ligj të ri për t’i siguruar informatorët
Aktivistet gjysmë lakuriqe protestuan kundër presidentit Poroshenko

Ushtria e Sirisë ka njoftuar për shpalljen e njëanshme të armëpushimit ‘me regjim të qetë’ prej 72 orësh, i cili do të zgjasë prej sot e deri pasnesër, një njoftim që përkon me Fitër Bajramin duke shënuar fundin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

Një armëpushim i ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia në muajin shkurt të këtij viti, është respektuar për një kohë të shkurtër, por ka pasur luftime të lokalizuara.

Nga lufta 4 vjeçare e gjysmë në Siri janë vrarë së paku 250 mijë njerëz dhe janë detyruar të zhvendosen 11 milionë banorë.

COMMENTS