Ëmbëlsirë pallati

Akullore me fëstëkë
Akullore shtëpie

Përbërësit:

1l qumësht
1 gote miell
1 gote sheqer
1 vanilje
3 luge te gjelles kakao

Për ta lyer:

1 shllag krem
1 gote qumësht
150 gr kokos

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit i vendosim në një tenxhere dhe i përziejmë.

I pjekim deri sa të përfitojmë një krem. Tepsinë e lyejmë me kokos.

Kremin e vendosim në tepsi, kokosin ia hedhim përmbi dhe me ndihme të lugës e rregullojmë sipërfaqen.

Kremin e lejmë në pritje rreth 2-3 orë të ftohet. Pas ftohjes e lyejmë me krem shllag.

Tortën e premë në copa, i shtojmë disa copa të fëstëkut dhe e shërbejmë.

COMMENTS